16 Mart 2014 Pazar

THE ELEGANT UNIVERSE

Video 01
Video 02

Video 03
THE ELEGANT UNIVERSE
Brian Green’in etkileyici bir kitabından uyarlanan ve orijinal olarak PBS NOVA’da 3 bölüm halinde yayınlanan bu son derece sürükleyici belgesel, tartışmalara yol açan string teorisine açıklık getirmeye çalışmaktadır. Sizin de göreceğiniz gibi son derece içten bir aydın olan Brian Greene, kuantum mekaniğini oluşturan karmaşık kanunlar ile Einstein’in görecelik teorisini kısmen harmanlayan bir teori olan string teorisi araştırmasında, bir dizi fizikçiyi bir araya getirmektedir.
Sıkıcı teknik terimler çok az kullanılmış olmasına rağmen, ileri fiziğe çok aşina olmayanlar zaman zaman konuyu takip etmekte güçlük çekebilirler.
Konu yine de inkar edilemeyecek kadar büyüleyicidir ve bazı sonuçlar akıllara durgunluk verir: tüm evreni kapsayan, 11 farklı boyutun akla uygun ve profesyonelce incelenmesi akıllara Johnny Carson’un “Bunu bilmiyordum” sözünü getirmektedir.


Bazı yönlerden Carl Sagan’ın “Kozmoz”
dizisini anımsatan The Elegant Universe belgeselinde anlatılanları tam olarak kavrayabilmek daha da zor görünüyor. Ama gayretleriniz ödülsüz kalmaz, özellikle de kokteyl sohbetlerinde bir konu açma arayışında iseniz…


DİP NOT:Allah iki doğunun da iki batının da Rabbidir”  ifadesi bu negatif ve pozitif
paralel evrenlerin hatırlatılmasına yöneliktir. Sayın Mehmet Ali Bulut beyin PARALEL EVRENLER yazısınıda burada okursak daha açıklayıcı olacak konular veya daha anlamlı.

GALAKTİK İNSAN WEB TEAM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder